http://yedinciayak.com/
Başarılarımız
Anasayfa / Yazarlarımız / Resul Girgin / 14 Eylül Cuma BURSA & İSTANBUL – Resul Girgin

14 Eylül Cuma BURSA & İSTANBUL – Resul Girgin

[ A+ ] /[ A- ]

14 Eylül Cuma BURSA & İSTANBUL TJK at yarışı programı için altılı ganyan tahmin ve yorumlarım yayınlanmıştır…

Bursa‘da gerçekten çok zor ve şansa fazla ihtiyacımızın olacağı cazip bir program var. Bu nedenle iddialı cümleler kuramıyorum, umarım şans yanımızda olur. Bugün idman raporu çalışmaları yayınlanmayacaktır…

BURSA TAHMİNLERİM

ALTILI GANYAN TAHMİNİM
1.Ayak: 3,2,4 / 6,7,5,10,8
2.Ayak: 1,7,8,5,4 / 3,6,10,9,12,13
3.Ayak: 10,9,5,7,13,12
4.Ayak: 5 – WESTERN KID
5.Ayak: 6,7,3,9,5
6.Ayak: 9 – CAMUZAĞA

WESTERN KID: Şu ana kadar koştuğu üç yarışındaki performansları da bugünkü rakiplerinden daha iyi olan tay özellikle bir önceki çim pist yarışında TORUN SETANAY gibi güçlü bir rakibi arkasında ikinci olurken bu grubu geçmesine yetecek performansı fazlasıyla göstermişti. Son yarışı kum pistte olduğu için fazla ölçü alınmamalıdır ama aslında o dördüncülüğü bile bu rakiplerine göre başarılıydı. Özellikle son zamanlarda kendisini çok geliştiren ve çok farklı at binmeye başlayan formda jokeyi Selim İpek idaresinde kazanmaya çok yakın gördüğüm safkanı BANKO olarak tercih ediyorum.

CAMUZAĞA: Şu ana kadar 3 kez koşup üçünde de çok başarılı performanslar ortaya koyan safkan henüz yarış kazanamamış olsa da bence bu rakiplerinden daha parlak performansa sahiptir. İlk yarışında ikinci olurken SARI KANARYAM‘a yapabilecek bir şeyi yoktu. İkinci yarışında ise RESSAM‘ın kazandığı şartlı-3 koşuda SEÇKİNTAY arkasında beşinciliği yine çok başarılıydı. Son yarışında ise maiden koşuda mücadele etti ama yine çok hazır rakipleri vardı. SEÇKİNTAY ve MERT MEMET arkasında üçüncü olurken 1400 metrede yaptığı 1.40,94 derecesini bu rakiplerini geçmeye yeterli gördüğüm safkanı biraz riskli olmasına rağmen programın zorluğundan ötürü BANKO olarak tercih ediyorum.

————————————————————————————————————————-

İSTANBUL TAHMİNLERİM

ALTILI GANYAN TAHMİNİM
1.Ayak: 6,5,8,9 / 3,7,12,10
2.Ayak: 10,1,6,5,2 / 11,13,3,9,12
3.Ayak: 2,1,8,5 / 4,3,12,13
4.Ayak: 4,3
5.Ayak: 8 / 6
6.Ayak: 13 – PEONY

İstanbul programında ilk üç ayağı sürprize çok müsait ve karışık gördüğüm için fazla sayıda safkana yer verdim ve bu ayaklarda fazla risk almamanızı öneririm. Diğer 3 ayak için yorumlarım şu şekildedir:

4.AYAK:

Daha koşmadan önce bile adından söz ettiren ve üstün pedigri özelliklerinden ötürü şampiyon bir safkan olacağı gözüyle bakılan 4-TALIP HAN; Talip Öztürk ekürisinin gerçekten büyük ümitler bağladığı ve şampiyon olması beklenen bir isimdir. Tayın ilk iki yarışını ölçü almıyorum ve bugün çok farklı koşmasını bekliyorum. Talip Öztürk ekürisinin safkanlarına Halis Karataş biniyor ama istediğinde de başka safkanı tercih edebiliyor. Zira ACTIONMAX‘e son yarışında Selim Kaya binmiş, Halis Karataş ise DEHA‘yı tercih etmişti. Neticeye bakıldığında yanlış bir seçim gibi görünse de sonuçta istediğinde farklı bir atı tercih edebiliyor ve bu yarıştaki safkanlardan HOP HOP, VERDASKO ve ZAMANDAR‘a son yarışlarında kendisi binmiş ve bu safkanlarla yarış kazanmasına rağmen tercihini TALIP HAN‘dan yana kullanması tayın artık tamamen hazır olduğunu ve bu defa yarışın hedeflendiğini gösteriyor. Dolayısıyla bugün çok farklı koşmasını beklediğim safkan benim favorimdir.

Ancak her ne kadar Halis Karataş bırakmış olsa da son şartlı-5 yarışını EL GANADOR gibi güçlü bir rakibine 5 boy fark yaparak çok kolay kazanan 3-HOP HOP‘un üzerinde Selim Kaya bulunduğu için çok ciddi rakip olacaktır. Bu iki tayın mücadelesinin birinciyi belirlemesini bekliyorum.

5.AYAK:

Bu yarışın mesafesi 2.800 metre gibi çok uzun bir mesafe olduğu için iki safkan ile risk alabileceğimizi düşünüyorum. Hatta bunlardan 8-RAST güçlü rakipleriyle mücadele edecek olsa da uzun mesafelerde çok üst düzey performansa sahip olduğu için kazanmaya en yakın gördüğüm isimdir.

Safkanın uzun mesafeli yarışlarını inceleyecek olursak; geçen yıl 3.200 ve 2.400 metre mesafelerde kazandığını görüyoruz. 2.400 metre mesafeli yarışında BAYHAN gibi güçlü bir rakibini geride bırakarak kazanmıştı. Bu sezon İstanbul‘daki ilk yarışı 2.200 metre mesafedeydi ve bu defa BAYHAN kendisine rakip bile olamamış çok daha kolay kazanmıştı. Bir sonraki 2.400 metre mesafeli yarışını yine kazanmayı başaran safkan; son yarışında 2.200 metre mesafede mücadele ederken boş koşuda yer aldığı için altılı ganyanda kendisinden faydalanamamıştık ama yedili plase için banko önerdiğim bir isimdi. Bu defa önceki yarışlarından da daha parlak bir performansa imza atan safkan düzlükte rakipleri adeta olduğu yere basarken kendisi yarışa yeni başlıyormuşcasına temposunu artırarak yaptığı uzun sprintiyle rakiplerini transit şekilde ayırmış ve farkı uzak yaparak kazanmıştı. Sonuç olarak bu safkanın İstanbul‘da ki uzun mesafeli yarışların tamamını da kazandığını görmekteyiz.  Bugünkü rakipleri arasında daha güçlü isimler bulunmasına rağmen uzun mesafeleri çok farklı koşan bu cazip safkanı küçük kuponlara BANKO öneriyorum.

Geniş kuponlar içinse şablon tutarımı fazla yükseltmemek için 1 rakip önerme hakkım var ve ben tercihimi 6-GELİBOLU‘dan yana kullanıyorum. Geçtiğimizi iki yılda Veliefendi koşularını bugünkü mesafede kazanma başarısı gösteren safkan uzun mesafelere ne kadar yatkın olduğunu defalarca ispatlamış bir isimdir. Bu sene geçen yıllara göre biraz daha eksik koşuyor gibi görünse de bu mesafede mutlaka adından söz ettirecektir.

Yarıştaki şanslı diğer safkanlardan KURTEL‘in son yarışını hiç beğenmedim ve henüz 4 yaşında olduğundan bu kadar uzun bir mesafede yaşça büyük rakiplerini geçemeyeceğini düşündüğümden eledim. Yine şanslı gördüğüm safkanlardan BİLGEKURT‘ta uzun da çok başarılı koşuyor olsa da mücadeleye ortak olacağını ama ön planda önerdiğim isimleri geçemeyeceğini düşünerek eledim. İmkanı olanlar bu iki safkana da yer vererek daha rahat bir yarış izleyebilirler…

6.AYAK:

Son kısa mesafeli yarışında ağırkanlı yapısından ötürü grubun sonlarında kalmasına rağmen düzlükte en dış kulvardan yaptığı muhteşem sprintiyle çok az farkla ikincilikte kalan 13-PEONY derece olarak da bu grubu rahat geçmesi gereken performansı göstermişti. Bugün mesafe 1600 metreye uzadığı için sprintinde geç kalmayacağını düşündüğüm safkanın etkili jokeyi Gökhan Gökçe idaresinde kazanmasını bekliyor ve BANKO olarak tercih ediyorum…

Hakkında Resul Girgin

Resul Girgin www.yedinciayak.com da at yarışı yazarı ve editör...

9 yorum

 1. selam abi burkal ı küçük kuponlara tek olarak onerırmısın _?

  • Sayın kemco; görüşlerim şablonumda ve altılı makinası sıralamalarında olduğu gibidir. Küçük kuponlar için önerdiğim safkanları taksimle ayırdım. Ancak yanılma payımızın fazla olabileceği tarzda bir program olduğu için kendi görüşlerinize öncelik vermenizi tavsiye ederim.

 2. evet haklısınız bugun ku program zor gıbı kısmet artık kolay gelsın abi saygılar…

 3. 14 eylül istanbul tahminlerinizi yayınlanma saatini yaklaşık olarak ögrenmek istiyorum.. teşekkürler

 4. Sayın üyelerimiz; İstanbul tahmin ve yorumlarım yayınlanmıştır. Mustafa Dalga’nın tahminleri ve kendi tahminlerimi harmanlayarak hazırlayacağım altılı makinası sıralamaları 15 dakika sonra yayınlanacaktır…

 5. Bugün kü istanbul şablonum.

  1. AYAK : 3-5-6-8-9
  2. AYAK : 1-6-7-10
  3. AYAK : 1-2-3-4-5-8-13
  4. AYAK : 7 TEK
  5. AYAK : 5-6-8-9
  6. AYAK : 1-13

 6. TALIP HAN’ın derdi mesafe gibi çok eşgalli bir tay serilik yapamıyor, gücünü yansıtamadan yarış sona erdi…

 7. Starttan çok geç çıkmasına rağmen dördüncü olan KAMERAY takibe alınmalı, normal çıktığı ve süratli giden ilk yarışını kazanır.

 8. PEONY yarışa başlamadı…

Cevapla